פייסבוק
Facebook Pagelike Widget
פרסומת

מערכת העיכול

מערכת העיכול
הפה: הפה הוא איבר חיצוני שמהווה חלק מהפנים של האדם. הפה מבצע את התפקיד הראשון של מערכת העיכול, בו מתחילה פעולת עיכול המזון. בתוך הפה מתבצעים פעולות של לעיסת המזון, גריסתו, עירבובו עם הרוק והפיכתו לעיסה לקראת הבליעה. פעולות אלה נעשות על ידי השיניים, הלשון, שרירי הלעיסה ובלוטות הרוק שהם איברים שנמצאים בתוך הפה. הפה מבצע תפקיד חשוב גם בתהליך הנשימה, בשאיפה האוויר נכנס אל תוך הגוף דרכו ודרך האף ובנשיפה האוויר יוצא מהגוף דרכם. בתוך חלל הפה, מתבצעים גם חלק מהפעולות שאחראיות על הדיבור באמצעות האיברים שיוצרים את העיצורים והתנועות שהם הצלילים המרכיבים את המילים.
 הוושט: הוא צינור המחבר את החלק התחתון של הגרון (הלוע) עם הקיבה. הושט הוא חלק מצינור העיכול.
לאחר שהמזון נלעס, הוא מועבר אל בית הבליעה והושט, שם לא מתבצע תהליך עיכול אלא העברה של המזון אל הקיבה, באמצעות מערכת שרירים. הבליעה אינה מתבצעת באמצעות כוח הכובד – וגם אדם העומד על ראשו יוכל לבלוע מזון – זאת בשל תנועת השרירים המעבירים את המזון בתנועה רציפה מחלל הבליעה, דרך הוושט, אל הקיבה.
הקיבה: הקיבה היא איבר דמוי שק או כיס, העשוי שלוש שכבות שרירים. הקיבה היא האיבר הרחב ביותר במערכת העיכול. היא מונחת מתחת לסרעפת, בחלק העליון של חלל הבטן. חלקה העליון והעיקרי מונח בצד השמאלי של הגוף.
הלבלב: הלבלב הוא בלוטה בחלל הבטן אשר לה פעולות חשובות בגוף האדם. אורכו הוא כ-15 ס"מ אצל אדם בוגר ומשקלו נע בין 85 עד 100 גרם. ראש הלבלב נמצא בסמוך לתריסריון ואילו קצהו השני של הלבלב נוגע בטחול. ללבלב יש חשיבות גדולה בויסות תהליכים בגוף האדם מבחינה אקסוקרינית כמו גם אנדוקרינית.
הכבד: הכבד הוא איבר בבעלי חוליות וביניהם בבני אדם. נחשב לאיבר החשוב ביותר בתהליך של חילוף החומרים. הכבד ממלא מספר תפקידים חיוניים לגוף וביניהם ניטרול רעלים, אחסנת גליקוגן והכנת חלבוני הפלסמה.
המעי הדק: בגוף האדם, המעי הדק הוא חלק המעי המתחיל ביציאה מן הקיבה ומסתיים במעי הגס. המעי הדק הוא החלק העיקרי של מערכת העיכול. זהו צינור מפותל, אורכו כ-9-7 מ', קוטרו כ-3 ס"מ, והוא ממלא את רוב חלל הבטן. המעי הדק מתחלק לתריסריון, מעי ריק ומעי עקום. למעי הדק שני תפקידים עיקריים:
• עיכול כימי של המזון – פחמימות, חלבונים ושומנים – ליחידות הבניין שלהם.
• ספיגה של יחידות הבניין הללו אל הדם.
המעי הישר: המעי הישר, הקרוי גם חלחולת, הוא קטע מעי בין סוף המעי הגס לפי הטבעת. בקטע זה מצטברת הצואה עד שהיא לוחצת על דפנות המעי והוא מתרחב, דבר הגורם לתגובה רפלקסית של התכווצות להוצאת הצואה. שרירי סוגר רצוניים בפי הטבעת מונעים הוצאת צואה לא רצונית

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*

צ\'אט
 • alon bahar
  story
  8 June 2022
 • sdw
  balls
  2 May 2022
 • גג
  אגכר5אגראטוגראטוגראטוגראטוגראטוגראטוגראטוגראטוגראטוגראטוגראטוגראטוגראטוגראטוגראטוגראטוגראטוגראטוגראטוגראטוגראטוגראטוגראטוגראטוגראטוגראטוגראטוגראטוגראטוגראטוגראטוגראטוגראטוגראטוגראטוגראטוגראטוגראטוגראטוגראטוגראטוגראטוגראטוגראטוגראטוגראטוגראטו
  13 April 2022
 • קצת סאסי אם אתה שואל אותי
  דוד שקלברג
  10 January 2022
 • shaked liberman
  איזה גבר
  10 October 2021
 • אבי
  מגנובי
  19 July 2021
 • מלי
  יש למישהו הערכה חלופית במחשבת
  10 May 2021
 • Simba The King
  סימבה יא מלך יא סוס רצח, אחי אתה מלך אחושרמוטה הצלת לי את התחת בכמה עבודות מזוינות שנתנו לי מהבצפר יא מלך רצח נודץץץץ נדץץץץץץ אחי יא מלך באמת חברה שימו מסכה או אני נותן דוח פאק כואב לי ה...
  17 January 2021
 • JJ
  JJJ
  20 October 2020
 • ד
  דינה אקסלרוד
  29 September 2020
Your Shout