פייסבוק
Facebook Pagelike Widget
פרסומת

חוק סנל

מטרת הניסוי: אישור חוק סנל. כאשר קרן אור עוברת מחומר אחד למישנהו היא נשברת. כאשר לכל חומר מקדם השבירה שלו (מיוצג באות האנגלית אנ), ו:n1sin1=n2sin2 במקרה שלנו מדובר במעבר קרן מאויר (מקדם שבירה=1) לפרספקס (מקדם שבירה יחושב בהמשך) וחזרה לאויר. כאשר בזויות קטנות (עד 20 מעלות מתקיים: n11=n22). ההסבר הוא כאשר הזוית ברדיאנים, אזי sin, ולכן זה מתקיים, ולפי זה: .
תאור הניסוי: בחלקו הראשון של הניסוי הצבנו חצי עיגול עשוי מפרספקס, והקרנו אור על מרכז הצד השטוח של הפרספקס, כאשר כל פעם סובבנו את המשטח עליו עמד הפרספקס בחמש מעלות, על מנת לבדוק את שינוי זוית השבירה כתוצאה משינוי זוית הפגיעה בפרספקס. בחלק השני של הניסוי הצבנו את הפרספקס הפוך (כשיצדו המעוגל כלפי האור). כמו כן חישבנו את הזוית הקריטית בה מתקיימת החזרה מלאה, ללא שבירה של האור.

ניתוח הניסוי:
1) קשר זה ניתן להראות כך: בזויות קטנות בגרף הקו הוא קו ישר, דבר המצביע על העובדה שהיחס הוא ישר בקירוב, ובזויות גדולות יותר הקו הולך ומתעקם. הוכחה שהקו לא ישר היא העובדה ש: R<1 (R=o.99).
2) ההוכחה כי קבלתי קו ישר, היא העובדה ש: R=1. גרף זה מאשר את חוק סנל, כי לפיו היחס בין סינוס הזויות צריך להיות מספר קבוע, ובגלל שהקו ישר, זה אכן כך. הוכחה: sin1/sin2=1/n. נציב ונבדוק:
sin30/sin50=0.65 sin39/sin70=0.66 וכו’. מכאן רואים שקיים יחס ישר (כמעט), בין זוית השבירה לזוית הפגיעה. כנ”ל גם בשבירה מפרספקס לאויר.
3)לצורך זה יש לחשב את שיפוע הגרף, כשבניסוי שלנו: a=y/x, מכיוון ש-b=0 (בגרף הסינוסים) a=(בקרוב) 0.65, ומקדם השבירה של האוויר הוא 1, לכן: , ====> n=1.53. בניסוי השני מפרספקס לאויר a=1.51, ובניסוי זה: a=n, לכן כאן, n=1.51. קבלנו שני מקדמי שבירה כמעט זהים, כשהמקדם הממוצע הוא: n=1.52.
4)הזוית הקריטית שמדדנו היתה . לפי סעיף 3, מקדם השבירה הממוצע הוא 1.52. נציב ונקבל: 1.52sinc=sin90. sinc= c=41.1

שאלות:
1) משתמשים דווקא בחצי עיגול במעבר מאויר לחומר כי חצי עיגול בנוי מאינספור משיקים. הקרן פוגעת במרכז הצד השטוח, ומשם בחלק הפנימי של הצד המעוגל, מכיוון שבאה ממרכז הצד השטוח היא רדיוס, ורדיוס תמיד מאונך למשיק בנקודת ההשקה. קרן הפוגעת בחומר בזוית של 90 מעלות לא תשבר, ולכן ניתן לדעת את זוית השבירה.
משתמשים דווקא בחצי עיגול במעבר מאויר לחומר, כי הקרן הפוגעת בחלק העגול של הפרספקס מכוונת למרכז הצד שטוח, והיא כאילו המשכו של הרדיוס, ולכן היא מאונכת למשיק בנקודת ההשקה. היא נשברת רק כשהיא פוגעת במשטח השטוח של הפרספקס, וכך ניתן לדעת את זוית הפגיעה והשבירה.
2)הנפיצה: אלומה של אור לבן הפוגעת במנסרה משולשת, תתבדר לאור בצבעים שונים כך: . הסיבה: מקדם השבירה תלוי בצבע, והצבע תלוי באורך הגל, והאחרון שונה מצבע לצבע, ולכן חלה תופעת הנפיצה.
3)זוית קריטית היא זוית הפגיעה האחרונה בה תהיה שבירה של האור. בזויות גדולות ממנה תהיה החזרה גמורה (מלאה). זה קורה רק במעבר ממקדם שבירה גבןה לנמוך. כדי לחשב אותה מציבים בנוסחה: nsinc=sin90.
החזרה גמורה: מעבר מחומר עם מקדם שבירה גבוה לנמוך. תנאי שני הוא שזוית הפגיעה תהיה גדולה מהזוית הקריטית.
תהיה החזרה גמורה רק מזכוכית למים, כי מקדם השבירה של הזכוכית גדול ממקדם השבירה של המים, וזהו אחד משני התנאים לכך שתהיה החזרה מלאה.
4)כל שבירה מלווה בהחזרה. לפי שיקולי אנרגיה ניתן לומר כי עוצמת הקרן הנשברת פלוס עוצמת הקרן המוחזרת שווה לעוצמת הקרן הפוגעת, בגלל העובדה שהיא נחלקת לשני חלקים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

ERROR: si-captcha.php plugin: GD image support not detected in PHP!

Contact your web host and ask them to enable GD image support for PHP.

ERROR: si-captcha.php plugin: imagepng function not detected in PHP!

Contact your web host and ask them to enable imagepng for PHP.

צ\'אט
 • אמא של נריה ההומו מוצץ בתחת
  נריה יא גיי
  2 August 2020
 • אמא של דימיטרי הגיי שוב
  לך זדיין לא יודעת למה ילדתי אותך תחזור לכוס שלי
  2 August 2020
 • אמא של דימה
  שתוק שתוק יא בן תן למה לפני שאני בא לרמלה מזיין את הכוס של האמ אמא שלך יא בן של זונה מזדיין בתחת . לך לך יא חרא אל תדבר איתי אפילו יא זין בטוסטר אמן יתקע לך זין במאורר תקרה נודרררר
  2 August 2020
 • Beni Goren
  mon deu grigory
  2 August 2020
 • אמא של נריה ההומו
  נריה בני היקר, אם לא היית הילד שלי נודרת הייתי עושה אותך ואגב לדניאל עומד עלייך
  2 August 2020
 • Beni Goren
  priviet
  2 August 2020
 • אמא של גבריאל ההומו
  גבריאל יא הומו גינגי קוקסינל מוצץ בובלולים גיי פידר גבנו
  2 August 2020
 • אמא של דימה
  דימה קוקסינל שמו, אמן יהיה לו זין יא ילדה חרתה
  2 August 2020
 • Beni Goren
  מיאו מיאו
  2 August 2020
 • עומד לי אחושרמוטה
  געע
  30 June 2020
Your Shout